Záhrada je miestom takzvaného aktívneho oddychu. Časy, kedy sme sa do záhrad vyberali s motykou v ruke, vyzbrojený nožnicami na stromčeky a rýľom sú už ale dávno preč. Každá záhrada či okrasný záhon si žiada určitú údržbu. Ak chceme mať úžitok s tohto priestoru je potrebné sa o neho náležite postarať. Je pritom jedno či náš pozemok krášlia ozdobné kríky, živý plot či tráva, alebo ovocné kríky, stromčeky alebo zeleninové záhony. Dokonca aj v týchto priestoroch záhradkári často využívajú pomoc svojich mechanických pomocníkov. Na internetových stránkach a v kamenných predajniach máme naozaj širokú ponuku strojov a prístrojov, ktoré nám prácu v záhrade uľahčia.

záhrada môže znamenať aj aktívnu prácu

Kosačky sú nevyhnutné pre majiteľov trávnikov alebo priestorov zelených striech. Tráva patrí medzi rýchlo rastúce rastliny a vyžaduje si počas roka pravidelnú údržbu. Inak nám hrozí prerastanie a nevzhľadné zafarbenie spodných častí rastliny. Takto sa vytvárajú medzi žiarivou zelenou neestetické hnedé či žlté mapy. Čo kazí celkový dojem úhľadnosti trávnika. Rovnako precízne sa treba venovať aj živému plotu či ozdobným krovinám ako je orgován či zlatý dážď. Živý plot je rovnako ako trávnik samostatná kategória. Kým roky späť sme sa trápili so zastrihávaním plotov ručnými nožnicami, dnes je jednoduchšie použiť elektrické krovinorezy. Mechanické a motorové rotavátory a malotraktory odbremeňujú od prácneho prekyprovania pôdy rýľom a hrabľami. Napriek tomu, sú práce, ktoré ani tak precízne stroje a mechanizmy nie sú schopné vykonávať.

zdravá zelenina z vlastnej záhrady

Jemné úkony ako preplievanie a odstraňovanie zálistkov či výhonkov si musí každý záhradkár odpracovať ručne. Táto aj keď jemná ale veľmi dôležitá práca naďalej plne ostáva v rukách záhradkárov. Je zaujímavé sledovať, ako sa technika a elektronika pomaly ale isto dostáva do popredia v živote človeka. Naskytuje sa nám teda otázka, ako bude človek fungovať o niekoľko rokov? V akom technickom a pokrokovom stave sa bude nachádzať technika budúcnosti. Bude schopná nahradiť nielen ťažkú a hrubú prácu napríklad v záhradách, alebo v budúcnosti bude schopná nahradiť aj jemnocit záhradkára? Na zamyslenie je aj otázka, či by bol takýto pokrok krokom vpred – výraznou pomocou pre človeka. Alebo krokom vzad – postupné vymiznutie tradičných remesiel alebo postupov.