Diagnostikovali vám vyskočenú platničku? Inak povedané hernia disku, je nepríjemný a mimoriadne obmedzujúci a bolestivý stav. 

Hernia disku – ľudovo nazývaná aj vyskočená platnička je problém týkajúci sa chrbtice. Jedná sa o mimoriadne bolestivý stav, ktorý je obmedzujúci nielen v pracovnom ale aj v osobnom živote. O vyskočenej platničke hovoríme vtedy, keď je vnútorná časť medzistavcovej platničky vystúpená z miesta, kde by mala ostať. Medzistavcové platničky nie sú pevné. Sú to elastické štruktúry, nachádzajúce sa medzi stavcami chrbtice. Ich primárnou úlohou je tlmenie nárazov a podpora stability chrbtice. Ak sa ale táto platnička vysunie, vytvára tlak na okolitú nervovú štruktúru. Tento tlak sa hlási bolesťou a obmedzenou pohyblivosťou. 

bolesť

Našťastie moderná medicína pokročila a prináša nám viacero druhov liečby tohto bolestivého stavu. Podávané sú lieky na bolesť. Absolvujú sa rehabilitácie a fyzioterapeutické cvičenia. Cvičiť môžete pod dohľadom odborníka a neskôr aj doma. Aby ste sa vyhli chirurgickému zásahu a korekcie vyskočenej platničky odporúčame sa vrhnúť na cvičenie striedané s relaxáciou a zníženou mierou zaťaženia chrbtice. 

cvičenie

SM systém na liečbu hernie disku je dostupný už aj na Slovensku. Vďaka MUDr. Smíškovi bola vyvinutá metóda cvičenia posilňujúca stred tela a svaly chrbta na báze špirálového postavenia. Počas tohto cvičenia nielen posilňujete oblasť chrbta a jadra, ale zároveň primeraným spôsobom korigujete postavenie chrbtice a tým pádom zlepšujete držanie tela. Výsledkom je úľava od bolestí a náprava nesprávnych pohybových vzorcov. Lebo iba zmena životného štýlu a podpora zdravia je najlepším liekom na problémy pohybového aparátu. Krivú chrbticu a poškodenie medzistavcových platničiek síce môžeme ,,vyhrať,, vďaka genetike. Najčastejším dôvodom poškodenia sú ale zlé návyky napríklad pri zdvíhaní bremien alebo pri sedení. Korekcia je teda možná. A vy nie ste odsúdený na život v bolesti. Jedinou podmienkou je opustenie svojej komfortnej zóny a zmena životného štýlu.