Nechcem tým v žiadnom prípade útočiť na milovníkov voňavých nápojov pripravených z pražených kávovníkových semien, ani na fanúšikov energetických drinkov. Snažím sa len poukázať na zhubný vplyv, ktorý môžu mať tieto nápoje v prípade, ak sa používajú ako náhrada za obdobie, ktoré by malo naše telo venovať obnove po dlhom a namáhavom dni, teda spaniu.

Náš spánok môžeme vnímať ako určitý druh liečiva, ktoré napomáha organizmu zregenerovať sa po činnostiach, ktoré nám vypĺňali deň. Jeho hnacím motorom sú tzv. vnútorné hodiny, ktoré preberajú podnety z vonkajšieho prostredia. Patrí medzi nich napr. teplota či slnečné svetlo.

kvalitný spánok

Cyklus spánku a bdenia je z tohto dôvodu prirodzene naladený na obdobie dvadsiatich štyroch hodín.

Ak sa umelo vyhýbame tomuto dennému režimu, ktorý nám je vlastný, tak dochádza k narušeniu funkcií mnohých našich telesných systémov. Tzn. že dĺžka a kvalita spánku ovplyvňuje našu schopnosť učiť sa nové veci, ale e aj našu výdrž, pamäť, náladu či celkové zdravie nášho tela.

Pre mnohých však ide o prvú vec, ktorú sa rozhodnú obetovať v prípade, že sa ich plány stanú rušnejšími a povinnosti ohromujúcejšími.

Jestvuje však aj markantná skupina ľudí, ktorí sa spánku nevyhýbajú cielene. Dalo by sa povedať, že pre nich sa spánok stáva nepolapiteľným.

Okrem zdravotných problémov, ktoré dokáže odstrániť či zmierniť iba odborník, existujú aj príčiny, ktoré dokážeme odstrániť aj my sami. Jednou z nich je napr. nekvalitný matrac. Možno si myslíte, že jeho výber pre vás nie je dôležitý a že pri jeho kúpe potrebujete brať do úvahy iba jeho rozmery a cenu. Ani neviete, ako veľmi sa pri tomto úsudku mýlite.

matrac

Mnoho štúdií už skúmalo, aký vplyv má práve matrac na celkový priebeh a kvalitu nášho spánku. Ich výsledky si môžete pozrieť na webových stránkach v pohodlí svojho domova. Ja spomeniem jednu za všetky. Tú, ktorá skúmala výhody nového matraca po dobu 28 dní. Odhalila, že znižuje bolesť chrbta o 57%, bolesť ramien o 60% a stuhnutosť chrbta o 59%. Taktiež zlepšil kvalitu spánku o 60%.

To, aký matrac je práve pre vás ten najlepší, záleží na vašich subjektívnych preferenciách.

Firma SEGUM preto ponúka široký sortiment, v ktorom si každý z vás nájde presne to, čo potrebuje. Neváhajte si preto poriadne prezrieť všetky najlepsie matrace, ktoré majú k dispozícii. Vaše telo sa vám poďakuje.

Nezaradené